Hoppa till innehåll

Saarikko minister i 1 000 dagar

Statsrådets kommunikationsavdelningUndervisnings- och kulturministeriet
31.3.2021 8.54 | Publicerad på svenska 31.3.2021 kl. 8.59
Nyhet 207/2021

Forsknings- och kulturminister Annika Saarikko har varit minister i 1 000 dagar torsdagen den 1 april 2021. Saarikko inledde sin ministerkarriär som familje- och omsorgsminister i regeringen Sipilä i juli 2017. Hon utnämndes till forsknings- och kulturminister i regeringen Rinne i juni 2019. Saarikko blev föräldraledig i augusti 2019 och återgick till posten som forsknings- och kulturminister i regeringen Marin den 6 augusti 2020. Hon har varit statsministerns ställföreträdare sedan den 10 september 2020.

De nuvarande ministrarnas ministerdagar den 1 april 2021 (Ministerdatasystemet)

Minister | Ministerdagar

Vanhanen, Matti Taneli | 2 921
Haavisto, Pekka Olavi | 2 475
Kiuru, Krista Katriina | 2 104
Henriksson, Anna-Maja Kristina | 2 104
Haatainen, Tuula Irmeli | 1 943
Lintilä, Mika Tapani | 1 555
Leppä, Jari Juhani | 1 428
Saarikko, Annika | 1 000
Paatero, Sirpa Hannele | 912
Tuppurainen, Tytti Johanna | 666
Skinnari, Ville Tapio | 666
Marin, Sanna Mirella | 666
Harakka, Timo Olavi | 666
Kaikkonen, Antti Samuli | 666
Mikkonen, Krista Johanna | 666
Ohisalo, Maria | 666
Pekonen, Aino-Kaisa Ilona | 666
Blomqvist, Thomas Jörn Ingmar | 666
Saramo, Jussi | 106