Neuvoston asettaminen

« Valtioneuvoston yleisistunto 6.9.2018 13.00

Opetus- ja kulttuuriministeriö

Arviointineuvoston nimittäminen toimikaudeksi 7.9.2018 - 31.5.2022

Ministeri
Sanni Grahn-Laasonen

Esittelijä
Kirsi Kangaspunta, Suunnittelupäällikkö p.+35 8295330136

Asia
KOKOONPANO: Sari Harmoinen, koulutusdekaani, Oulun yliopisto Christina Nygren-Landgärds, vararehtori, Åbo Akademi Pekka Auvinen, vararehtori, Karelia-ammattikorkeakoulu Mervi Vidgrén, rehtori, Savonia-ammattikorkeakoulu Antti Ikonen, rehtori, Joensuun kaupunki Vesa Saarikoski, kuntayhtymän johtaja Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Gradia Tiina Karjalainen, lehtori, apulaisrehtori, Kuopio Riikka Heikinheimo, johtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto EK (31.7.2020 asti) Jyrki Mäkynen, toimitusjohtaja, Oy HM Profiili Ab (1.8.2020-31.5.2022) Mikko Heinikoski, koulutus- ja työllisyysasioiden päällikkö, Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry (31.7.2020 asti) Riina Nousiainen, koulutuspoliittinen asiantuntija, Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry (1.8.2020-31.5.2022) Jorma Kauppinen, johtaja, Opetushallitus Terhi Päivärinta, johtaja, Suomen Kuntaliitto Juuso Luomala, pääsihteeri, Suomen Opiskelija-Allianssi - OSKU ry (31.10.2019 asti) Samuli Maxenius, koulutuspoliittinen asiantuntija, Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto - SAKKI ry (1.11.2019-31.12.2020) Annakaisa Tikkinen, koulutuspoliittinen asiantuntija, Suomen Lukiolaisten Liitto ry (1.1.2021-31.5.2022) Tapio Heiskari, koulutuspolitiikan asiantuntija, Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) ry (30.6.2020 asti) Anniina Sippola, koulutuspoliittinen asiantuntija, Suomen opiskelijakuntien liitto - SAMOK ry (1.7.2020 -31.5.2022)

Esitys
Valtioneuvosto nimittää arviointineuvoston toimikaudeksi 7.9.2018 - 31.5.2022

Päätös
Valtioneuvosto hyväksyi esityksen

Liitteet
  1. muistio