Hyppää sisältöön

Erityisavustukset kouluissa ja oppilaitoksissa tehtävän nuorisotyön vahvistamiseen ja kehittämiseen

Avustus

Avustus on tarkoitettu kouluissa ja oppilaitoksissa tehtävän nuorisotyön vahvistamiseen ja kehittämiseen.

Avustusta voivat hakea kunnat ja sellaiset oikeuskelpoiset yhteisöt, joilla on voimassa oleva sopimus kunnan kanssa kunnan alueella toteutettavasta nuorisotyöstä tai avustettavan toiminnan toteuttamisesta.

Hakuaika alkaa 11.8.2020 ja päättyy 14.9.2020 klo 16:15.

Avustuksina voidaan myöntää enintään 6 530 000 euroa. Päätökset hakemuksiin pyritään tekemään lokakuun puoleenväliin mennessä. Hakijoille ilmoitetaan päätöksistä kirjallisesti.

Avustusta haetaan aluehallintovirastosta: hakuilmoitus (PDF)

Avustuksiin sovelletaan nuorisolakia (1285/2016) ja valtionavustuslakia (688/2001).

Koulutus Nuoriso

Lisätietoja

Etelä-Suomen AVI
Suunnittelija Kaija Blom, puh. 0295 016 265, kaija.blom(at)avi.fi 
Suunnittelija Kati Myyryläinen, puh. 0295 016 446, kati.myyrylainen(at)avi.fi 
Ylitarkastaja Mari Puhakka, puh. 0295 016 560, mari.puhakka(at)avi.fi

Itä-Suomen AVI
Nuorisotoimen ylitarkastaja Kirsi Kohonen, puh. 0295 016 514, kirsi.kohonen(at)avi.fi
 
Lapin AVI
Nuorisotoimen ylitarkastaja Marja Hanni, puh. 0295 017 393, marja.hanni(at)avi.fi
 
Lounais-Suomen AVI
Nuorisotoimen ylitarkastaja Linda Mård, puh. 0295 018 827, linda.mard(at)avi.fi
 
Länsi- ja Sisä-Suomen AVI
Nuorisotoimen ylitarkastaja Päivi Pienmäki-Jylhä, puh. 0295 018 819, paivi.pienmaki-jylha(at)avi.fi
Nuorisotoimen ylitarkastaja Niclas Risku, puh. 0295 018 051, niclas.risku(at)avi.fi
Ylitarkastaja Elsa Mantere, puh. 0295 018 813, elsa.mantere(at)avi.fi
 
Pohjois-Suomen AVI
Nuorisotoimen ylitarkastaja Kirsi-Marja Stewart, puh. 0295 017 652, kirsi-marja.stewart(at)avi.fi